2022-04-05 09:56:08

SUDJELOVANJE NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI PROJEKATA IZ PODRUČJA GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA

31.03.2022. učenici naše PŠ Kruševo predstavili su se na Županijskoj smotri iz Građanskog odgoja i obrazovanja. Na smotri su sudjelovali učenici; Ella Anić 6 raz. , Ivana Anić 7 raz., Lea Anić 8 raz. , i Lana Greganić 8 raz. , mentori Dijana Marić i Damira Terze voditelji projekta.

Tema projekta : Vraćanje sjaja starim i odbačenim stvarima i povratak tradiciji.

Cilj projekta: Aktivno uključivanje djece u donošenje odluka, objašnjavanje sličnosti i razlika, uočavanje važnosti međuovisnosti čovjeka i okoliša, te poticanje zanimanja za stvaranje originalnih predmeta iz sredine u kojoj živimo.

Na satovima razrednika i eko – grupa dogovorili smo se da ćemo osmisliti projekt u kojem će učenici prema svojim željama i mogućnostima od iskorištenih starih stvari, gline, biljaka  izrađivati  predmete i preoblikovati ih u nove. Na satovima se razgovaralo koliko su drveće i biljke a ujedno sve što nas okružuje bitno za život ljudi. Svrha je učenja osvijestiti učenike o štetnom utjecaju civilizacije na čovjekov okoliš, te poticanje na poduzimanje akcija koje će pridonijeti njihovoj zaštiti i očuvanju.

Najvažnija svrha projekta što su učenici imali zadatak prikupljati stare , odbačene stvari iz svog okruženja te preoblikovati ih , osmisliti da oni dobiju staru ali novu dimenziju izgleda.

Zagađenje je jedan od najvećih problema današnjice . Zagađenje prirode je jedna od najvećih mana čovjeka koja se pojavljuje u novije vrijeme. Ono što nam je prvo palo  napamet je smeće. Pa zar toliko toga ima?

Kojim putem krenuti?

U razredima u kojima se projekt provodio nastava iz predmeta Građanski odgoj i obrazovanje bio je u korelaciji s prirodom i biologijom, informatikom te eko- grupom. Tema projekta vezana je za praktičnu primjenu, odnosno za izradu rada koji uključuje programiranje kao jednu od aktivnosti te korištenje digitalnih alata i medija. Kako bi se procijenilo što su učenici naučili i kako primjenjuju stečena znanja u među predmetnim temama: Osobni i socijalni razvoj, Zdravlje, Građanski odgoj i obrazovanje, Poduzetništvo, Održivi razvoj, Informacijska i komunikacijska tehnologija osmišljen je projekt pod navedenim naslovom; Vraćanje sjaja starim i odbačenim stvarima i povratak tradiciji.

Gdje god da pogledamo, u bilo kojem smjeru, slike koje vidimo nas čine zabrinutim. Kako živimo u ruralnom području, svjesni smo dobrobiti koje ono donosi, ali nameće se pitanje: Trebamo li biti zadovoljni s tim i je li to sebično?

Na osnovu viđenog i prikupljenih informacija svaki učenik je donosio u školu nešto staro ili odbačeno. Svaki predmet je govorio svoju priču, a mi smo joj željeli dati smisao. Krenuli smo od jednostavnijih zadataka. Prvi  radni zadatak je bio kako prenamijeniti plastične boce. Od njuh su izrađivali razne predmete: narukvice, posude za čuvanje stvari i posude za cvijeće. Nakon taga su izrađivali razne ukrase od gipsa, bojali ih i ukrašavali suhim cvijećem. Zatim su ukrašavali staklenke i male boce sa konopima i trakama. Tad se otkrila ljepota dekupaža. Krenulo se jednostavnim slikama, bocama, limenkama, crijepovima, starim drvenim predmetima te rodila se ideja izrade nakita. Svidjela se ideja o izradi „tradicijskog“ nakita. Od gline i starih novčića počeli su izrađivati ogrlice i naušnice. Kako se izrađivalo tako je kod učenika raslo samopouzdanje koliko mogu napraviti i koliko su njihove ručice vrijedne a ideje su dolazile jedna za drugom. Trenutno izrađuju nakit od suhog cvijeća i epoxi smole. Projekt se prezentirao u školi, te na Županijskoj smotri Građanskog odgoja i obrazovanja gdje je predložen za državnu razinu. Od izrađenih predmeta u školi je organizirana prodajna izložba gdje su se sva sredstva upotrijebila za pomoć djeci „Škole za Afriku“, gdje naša škola pomaže djeci u Africi dugi niz godina.

Naš cilj je da viđeno i naučeno iz ovog projekta implementiramo u našu lokalnu zajednicu i na taj način pokušamo promijeniti svijest lokalnog stanovništva u pogledu očuvanja prekrasne prirode našeg zavičaja.

„Prirodu nismo naslijedili od pradjedova, već smo je posudili od unuka.“

Vidimo da svijet ostaje na mladima. Ima li veće pohvale za nas?

FOTOGALERIJA


Osnovna škola Obrovac